Wyjazd Fajną Grupą- klasowe wyjazdy

Najciekawsze miasta w Polsce – Wałbrzych

Wałbrzych to prawdziwy klejnot województwa dolnośląskiego, który jest otoczony przez pasma górskie wchodzące między innymi w skład Sudetów Środkowych. Miasto leży nad rzeką Pełcznicą. Wałbrzych był obecny w historii już w XII wieku, kiedy to księciem śląskim był Bolesław Wysoki. Był to drewniany gród z wałami obronnymi, wysokimi na 8 metrów. Jednakże pierwsza wzmianka dotyczy początku XIV wieku i ma związek z podatkami kościelnymi na rzecz wrocławskiego biskupstwa. Jest to dość późna wzmianka, zwłaszcza że w XIII wieku książę świdnicko-jaworski, Bolko I Surowy przystąpił do budowy dzieła, które do tej pory hipnotyzuje Polskę. Mowa o Zamku Książ, który był przebudowywany i rozbudowywany, zmieniany stylistycznie przez wiele wieków, aż osiągnął obecną formę. Budowla ta nie mogła przejść bez echa w XIII wieku, zwłaszcza że została napadnięta przez czeskiego króla, Przemysła Ottokara II.

Nie tylko Zamek Książ

Cały Wałbrzych to miasto, po którym można spacerować non stop i za każdym razem odkrywać nowe historyczne detale architektoniczne, zabytki architektury świeckiej i sakralnej. Nie tylko zamek był związany z rodem Hochbergów – pamiątką po nich jest także Palmiarnia, która powstała w II dekadzie XX wieku i zgromadziła wiele roślin z całego świata. Inwestycja ta kosztowała 7 milionów marek – był to ogromny wydatek, ale wówczas ród nie miał jeszcze problemów finansowych (te nastały wraz z początkiem III dekady XX wieku). Wnętrze obiektu jest obłożone tufem wulkanicznym, który pochodzi z sycylijskiej Etny. Palmiarnia przetrwała zawieruchy dziejowe, a w czasach PRL nie naraziła się na socjalistyczną metamorfozę (był przeprowadzony remont, ale bez większej szkody na oryginalnym dziele).

Będąc w Wałbrzychu warto wejść do Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów. Jest to świątynia XIX wieczna, reprezentująca modny wówczas styl neogotycki. Wierni mogą tu uzyskać odpust zupełny. W kościele znajdują się relikwie błogosławionej Zofii Czeskiej oraz świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Jednakże najstarszym kościołem w mieście jest Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, mające swoje korzenie w baroku, ze statuą Matki Bożej Bolesnej z XV wieku.

Wałbrzyska baza noclegowa zaprasza
Noclegi Wałbrzycha mają charakter nie tylko weekendowy – coraz częściej turyści przyjeżdżają tutaj na dłużej, gdyż sam Wałbrzych i jego okolica to miasto bardzo ciekawe dla odkrywców i pasjonatów tajemnic przeszłości, które do tej pory nie zostały jeszcze odkryte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top