Wyjazd Fajną Grupą- klasowe wyjazdy

Pozostałości murów miejskich w Bolesławcu

Z Wałbrzycha zabieramy Was dzisiaj w podróż, do pobliskiego miasta, które jest rozpoznawalne w całej Polsce.
Bolesławiec już od dawnych czasów był miastem bardzo bogatym z racji rozwiniętego przemysłu ceramicznego. Miejscowi mistrzowie garncarstwa przynosili miastu wymierny dochód. A strategiczne położenie dodatkowo powodowało, że szlaki wrogich miastu armii, często przebiegały przez tę okolicę. Przed najeźdźcami rządnymi bolesławieckiego złota trzeba się było bronić. Stąd system murów obronnych był rozwijany od zarania dziejów i często ratował życie mieszkańców.

Mury miasta wykonane z kamienia zaczęły powstawać już w XV wieku. Zastępować zaczęły wcześniejsze wały z ziemi i drewna. Była to konieczność związana z rozwojem uzbrojenia i wchodzeniem nowych strategii zdobywania ufortyfikowanych miast. Dodatkowo, dostępu do miasta broniła również fosa oraz staw, zwany Zamkowym. Wjazd do miasta dostępny był przez trzy bramy, pilnowane stale przez strażników i z wrotami umożliwiającymi szybkie ich zamknięcie w razie zagrożenia. Bramy były bogato zdobione, żeby przystawały do bogatego miasta żyjącego z handlu, głównie ceramiką i solą. Te trzy bramy, a więc Górna, Dolna i Mikołajska nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Zostały wysadzone przez wojska francuskie podczas wojen napoleońskich. Jednak sporo z murów ocalało do dzisiaj. Ocalało także kilka baszt, stanowiących kiedyś punkty koordynujące obronę miasta. W jednej z takich baszt ulokowało się Muzeum Ceramiki, stanowiące ciekawy punkt podczas zwiedzania pozostałości murów obronnych miasta. To, co zostało z murów, jest obecnie pod ochroną konserwatora zabytków i dzięki temu nie niknie w przestrzeni miejskiej, tylko jest eksponowane i dobrze komponuje się ze współczesnym budownictwem. W pobliżu murów ulokowanych jest też wiele obiektów oferujących klimatyczne noclegi. Bolesławiec jest znany z pensjonatów wkomponowanych w pozostałości kamiennych miejskich murów obronnych. Niestety, po wysadzeniu bram miejskich, mieszkańcy niedługo potem zasypali fosę i staw, które gdyby się zachowały, byłyby niewątpliwie wielkimi atrakcjami turystycznymi.

Bolesławiec to obecnie miasto, które stawia na turystykę. Koncentruje się przy tym na swojej historii i związkach z przemysłem ceramicznym, którego korzenie sięgają wielu wieków wstecz. Od kilku lat poprawia się też baza noclegowa, która oferuje już naprawdę komfortową możliwość spędzenia tutaj nawet dłuższego urlopu.

Posted in Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top