Wyjazd Fajną Grupą- klasowe wyjazdy

Uroki nieodkrytych zakątków Polski – Krasnobród

Krasnobród jest drugim miastem uzdrowiskowym położonym w województwie lubelskim. Jego potencjał ciągle zakrywa Nałęczów, dlatego też miasto to jest bardziej znane wśród mieszkańców tego województwa niż wśród osób poszukujących ciekawych miejsc do wypoczynku na turystycznej mapie Polski. Miasto znajduje się nad rzeką Wieprz, nad którą to zresztą powstał zalew – ulubione miejsce do relaksu przyjezdnych. Magia Roztocza Środkowego któregoś dnia spowoduje, że Krasnobród stanie się bardzo znanym ośrodkiem wypoczynkowo-uzdrowiskowym. Miasto jest z XVI wieku, przy czym wiarygodne wzmianki dotyczą wieku XVII. Na przestrzeni dziejów było własnością wielu rodów (między innymi Leszczyńskich herbu Wieniawa). Rody te pozostawiały po sobie wiele cennych obiektów sakralnych lub świeckich, przy czym różne wydarzenia, takie jak chociażby najazdy tatarskie, spowodowały masę nieodwracalnych zniszczeń. Podczas jednego z takich najazdów spłonęło całe miasto, a wraz z nim drewniany kościół ufundowany przez Marysieńkę Sobieską, żonę króla Jana III Sobieskiego. Było to podziękowanie za cudowne uzdrowienie Marysieńki.

Nowa metoda leczenia gruźlicy

Ludzi przełomu wieku XIX i XX męczyła gruźlica (Gruźlica ➨Info ➨Wikipedia). Ówczesna medycyna nie dysponowała skutecznym medykamentem na suchoty, które stały się zjawiskiem powszechnym w całej Europie. To właśnie w Krasnobrodzie powstało pierwsze sanatorium ukierunkowane na leczenie gruźlicy za pomocą kumysu. Jego założycielem był doktor Alfred Rose, który ośrodek leczniczy nazwał Instytutem Kumysologicznym. Doktor Rose obserwował ludy wschodnie, które po trudnych zimach i braku właściwego pożywienia nie zapadały na choroby właśnie dzięki spożywaniu wina mlecznego, które wytwarzane było z kobylego mleka. Składniki kumysu to wiele cennych witamin oraz naturalne antybiotyki. Do sanatorium przybywało wielu kuracjuszy, jednakże z czasem ta metoda została „porwana” przez świat, a instytut podupadł, gdyż drogi dojazdowe były w fatalnym stanie.

Co robić w Krasnobrodzie?

Współczesny Krasnobród to z jednej strony sanatorium dla dzieci a z drugiej – sposób na ekonomiczne wakacje nad zalewem, w otoczeniu natury. Zalew cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednakże noclegi w Krasnobrodzie (Krasnobród ➨Noclegi ➨Meteor) nie zamykają się wraz z ustaniem lata. Baza noclegowa działa przez cały rok – na przykład zimą znajdą sobie tutaj swoje miejsce amatorzy białego szaleństwa na stokach Góry Chełmowej (336 m n.p.m.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top